Jak uczyć innych? Przepis na idealnego nauczyciela

Zmień zawód na kreatywny i pracuj zdalnie dla klientów z całego świata!

Jak uczyć innych? Przepis na idealnego nauczyciela

8 sierpnia 2018 Darmowe fragmenty książki 2


 
Oglądam teraz sporo różnych kanałów na YouTube. Dotyczą one głównie nauki komponowania muzyki, tworzenia komiksów oraz rysowania.

Jako że lubię generalizować i ze wszystkiego wyciągać jakieś wnioski, szybko wyłapałem, co trzeba mieć, żeby być dobrym (nie tylko jutubowym) nauczycielem.
 

4 cechy dobrego nauczyciela / tutora / mistrza

 
Otóż okazuje się, że widzowie najbardziej cenią tych internetowych nauczycieli, którzy nigdy nie dają odczuć, że są nie wiadomo kim. Nie popisują się swoją wiedzą bez potrzeby i nie chwalą się swoimi dokonaniami.

Nawet gdy nauczycielem jest ktoś, kto naprawdę osiągnął mistrzostwo w jakiejś dziedzinie, to początkujący, żeby nie powiedzieć raczkujący widz w żadnym momencie nie odczuwa, że jest tyci-tyciuteńki.

Druga sprawa, najbardziej lubiani nauczyciele tłumaczą wszystko tak, jakby przemawiali do małego dziecka. Cierpliwie, z uśmiechem i kroczek po kroczku odsłaniają przed publicznością tajniki swojego zawodu. Dają wyraźnie do zrozumienia, że wszystkiego można się nauczyć. Wystarczy tylko rozbić twarde zagadnienie na małe, lekkostrawne porcyjki wiedzy.

Po trzecie, dają ludziom to, co najważniejsze: potężny zastrzyk nadziei. Swoim podejściem sprawiają, że przeciętny widz dostaje wiatru w żagle i zaczyna czuć, że nawet on może odnieść sukces w interesującej go dziedzinie.

Po czwarte, kochają prostotę. Starają się pokazać, że nawet najbardziej skomplikowane przedsięwzięcia oparte są na bardzo prostych zasadach. Że na przykład wystarczy wyjść od czterech dźwięków, podstawić je do wzoru na fugę, by stworzyć monumentalny utwór muzyczny. Uczą, jak samemu szukać takich ukrytych wzorów na piękno.
 


 

Chcesz szybko nauczyć się nowych umiejętności?

Chcesz szybko i trwale przyswoić sobie nową wiedzę? Jest na to sposób. Dość nietypowy, ale skuteczny: spróbuj zacząć uczyć innych tego, czego sam się teraz uczysz.

Spróbuj tłumaczyć trudne zagadnienia komuś bliskiemu. Komuś, kto zupełnie „nie siedzi” w temacie. Wiem, brzmi to dość niedorzecznie, ale wbrew pozorom jest w tym sporo logiki.

Ucząc kogoś, musisz być nie tylko doskonale przygotowany do zajęć, lecz również przygotowany na to, że uczeń będzie zadawał ci pytania typu „a dlaczego tak jest, dlaczego tak się robi, dlaczego to z tego wynika”.

A jeśli z jakiegoś powodu nie znajdziesz chętnych do takiej nauki, załóż blog i zacznij pisać do anonimowych „studentów”. To naprawdę działa.

Sam jestem tego żywym przykładem 🙂

 Najważniejsze narzędzie każdego kreatywnego człowieka

2 komentarze

  1. Och, takich cech pewnie jest dużo więcej, ale jak na zdeklarowanego minimalistę przystało, wyciągnąłeś z dobrego nauczycielstwa jego esencję – bardzo ciekawy wpis i pozdrawiam serdecznie :).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *