Inspiracje dla kreatywnego freelancera (cz. 1)

Zmień zawód na kreatywny i pracuj zdalnie dla klientów z całego świata!

Inspiracje dla kreatywnego freelancera (cz. 1)

25 sierpnia 2018 Wiedza 0

 


 

Oto najlepsze, najbardziej inspirujące rzeczy, na które natknąłem się w tym tygodniu. Warto zobaczyć!

 


 

1) Motto

Na początek motto, czyli słowa, które wygłosił kiedyś Andrew Stanton (etatowy scenarzysta Pixara): Spraw, żeby mnie to obchodziło.

To podstawowa rzecz, o której musi pamiętać każdy autor książki, artykułu czy scenariusza: musi sprawić, żeby widz lub czytelnik poczuł, że ta historia naprawdę go obchodzi. Od pierwszych minut, od pierwszych zdań.

 


 

2) O sztuce opowiadania samym obrazem

Visual storytelling to opowiadanie samym obrazem. Jeśli chcecie tworzyć porywające historie, nawet jeśli dzieją się one tylko na papierze, nie zapominajcie o podstawowej zasadzie show, don’t tell. Oto filmik, który pokazuje, jak osiągnąć mistrzostwo w tej właśnie dziedzinie:

 


 

3) O nauce muzyki, która przypomina naukę języka

Kiedy przychodzimy na świat, uczymy się mowy w sposób zupełnie naturalny. Dlaczego więc nauka gry na instrumencie jest tak sztywna i uporządkowana? Czy nie można tego robić całkowicie inaczej, a przy tym o niebo lepiej i skuteczniej? Okazuje się, że tak:

 


 

4) Inspiracja dla scenarzystów

Ten film o naturze rytmu może być świetną inspiracją dla tych, którzy piszą scenę dialogową. Wystarczy zamiast podanych w filmie instrumentów użyć różnych postaci. W ten sposób z dialogu dwóch osób można stworzyć scenę, w której kłóci się cała duża rodzina 🙂

 


 

5) Światło zmienia nastrój sceny

Światło w świecie filmu odgrywa olbrzymią rolę. Ta sama scena nakręcona w tej samej lokacji, ale oświetlona w inny sposób, może być odpowiednio straszna, pogodna albo nostalgiczna.

 


 

Najlepsze wystąpienie TED, jakie kiedykolwiek widziałem

Po prostu: zobaczcie koniecznie! (przygotujcie się na niezłą huśtawkę nastrojów)

 


 

Mały żart na koniec:

Zalety i wady bycia freelancerem

 


 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *