Drobiazg, który naprowadza na właściwą drogę

Zmień zawód na kreatywny i pracuj zdalnie dla klientów z całego świata!

Drobiazg, który naprowadza na właściwą drogę

24 lipca 2018 Darmowe fragmenty książki 0

Otwieram świeżo kupioną książkę do nauki rysunku.

Rzut oka na pierwszą ilustrację i od razu przełom. Autor radzi, by zaczynając pracę, naszkicować bardzo, ale to bardzo ogólnie położenie poszczególnych elementów obrazu. W tym celu wystarczy zamaszystym ruchem zatoczyć koła i elipsy, które potem zostaną wypełnione konkretną zawartością.

Może to banał, ale dla kogoś, kto zakończył edukację plastyczną w 1990 roku, w szóstej klasie podstawówki, takie zdania brzmią co najmniej jak objawienie 🙂

A przecież to logiczne: pisząc tekst, też tworzy się najpierw jakiś tam wstępny zarys, układa się w głowie kolejność myśli, które pojawią się w kolejnych akapitach.

***

Czasami jest tak, że ktoś doświadczony rzuca nam mimochodem jedną drobną, ale celną radę i od tej pory wskakujemy na zupełnie nowy poziom.

***

Przykład?

Ktoś mi kiedyś powiedział, że każda scena w scenariuszu powinna mieć swoje uzasadnienie. Jeśli go nie ma, to trzeba ją niezwłocznie usunąć, żeby nie zabierała cennego miejsca.

Przeniosłem tę zasadę na teksty, które piszę dla klientów. Od tej pory stały się jeszcze bardziej jasne i zrozumiałe, ponieważ zacząłem usuwać z nich wszystko, co uznałem za zbędne.

Albo inna rada, tym razem storytellingowa: tworząc historię, zawsze zaczynaj od końca, od puenty, a potem dopiero zastanawiaj się, którą drogą do tego finału dotrzeć. Wtedy wszystko będzie miało ręce i nogi.

Rada prosta, choć nieoczywista, prawda?Czytaj więcej fragmentów książki

Zapisz się na newsletter i czytaj nigdzie nieopublikowane fragmenty książki.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *