Bądź jak Picasso. Twórz jak dziecko

Zmień zawód na kreatywny i pracuj zdalnie dla klientów z całego świata!

Bądź jak Picasso. Twórz jak dziecko

20 lipca 2018 Darmowe fragmenty książki 0

Podobno Pablo Picasso stwierdził kiedyś, że przez większość swojej kariery starał się nauczyć rysować jak dziecko. Szokujące, prawda? Zaraz zobaczysz, jak bardzo trafne jest to zdanie.

Zwróć uwagę, jak zachowują się dzieci, kiedy rysują, malują czy lepią z plasteliny. Wszystkie ich działania łączy jedno: odwaga połączona ze swobodą i brakiem lęku. Dzieci nie zastanawiają się długo. Od razu biorą się do roboty. A jak coś im nie wyjdzie, to kartka ląduje w koszu, a na jej miejsce pojawia się kolejna i zabawa zaczyna się od nowa.

„Zabawa” to słowo-klucz. One traktują tworzenie jako świetną zabawę. Malują tak długo, jak długo sprawia im to frajdę. Widziałeś kiedyś dziecko, które tworzyłoby coś, np. z klocków, z wyraźnie widocznym cierpieniem na twarzy?

A do tego dzieci są (zwłaszcza te młodsze) szalenie dumne ze wszystkiego, co im się uda zrobić. „Tato, zobacz jakie auto narysowałem!” – krzyczą na głos, a kiedy podchodzisz do obrazka, widzisz tam coś, co bardziej przypomina rozgniecionego ziemniaka niż jakikolwiek samochód.

***

Bardzo wiele osób pisze do mnie maile, w których pada pytanie: jak zacząć pisać, blogować, jak zostać copywriterem. Podejrzewam, że graficy czy przedstawiciele innych zawodów kreatywnych dostają podobne zapytania od swoich fanów.

Patrząc z perspektywy czasu, wydaje mi się, że najważniejsza w tym wszystkim jest właśnie ta odwaga i niczym nieskrępowana ekspresja. Wielu copywriterów czy blogerów przed napisaniem każdego zdania zastanawia się, czy tak można, czy to poprawne, co ludzie powiedzą. W efekcie powstają teksty, które są co prawda gładkie i poprawne, ale nic poza tym. Brak im emocji, błysku i nutki szaleństwa.

***

Co warto zapamiętać z tej lekcji? 

Trzy rzeczy:

  • traktuj swoją twórczość jak świetną zabawę
  • bądź bezczelny i odważny
  • nie wstydź się dziecięcej ekspresji

 Czytaj więcej fragmentów książki

Zapisz się na newsletter i czytaj nigdzie nieopublikowane fragmenty książki.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *